F.E.A.R – nietuzinkowa trylogia, z którą się nareszcie przeprosiłem

Nigdy nie byłem wielbicielem horrorów, szczególnie takich, w których główne role grały przebrzydłe potwory lub nadgniłe nieumarlaki. Śmieszył mnie temat ożywiania pradawnych bóstw oraz mitycznych tworów na rzecz przestraszenia, wybierającej się na seans widowni. Ceniłem za to kino psychologiczne, indywidualne podejście do tematu strachu i potęgowanie go przemyślanym scenariuszem, wprowadzeniem elementów grozy i nagłymi zwrotami akcji.

Jestem wielkim fanem Lśnienia, Ducha oraz fenomenalnie zrealizowanego Hellraisera, który mimo upływu lat, wciąż powoduje u mnie gęsią skórkę. Zawsze ceniłem filmy z wysoko zawieszoną poprzeczką przemyślanego strachu, choć z roku na rok, przybywało ich coraz mniej. Na szczęście tę lukę zaczęły wypełniać gry komputerowe, a w szczególności pewna seria, którą zaakceptowałem od pierwszego zagrania.

Słowem wprowadzenia

Myślę, że każdy z Was miał styczność z grami, wybitnego studia Monolith Productions. Twórcy odpowiedzialni m.in za serię Śródziemie: Cień Mordoru i Cień Wojny, a także krwistego Blood’a, mają w swoim portfolio bardzo ciekawą produkcję. Mowa o tytułowej grze F.E.A.R. Jeszcze przed swoją premierą, gra na materiałach promocyjnych dostarczała niemałych emocji swoim kunsztem graficznym oraz nietuzinkową historią. Zastosowany silnik graficzny Jupiter oferował wsparcie dla bibliotek DirectX 9.0c, co jak na tamte czasy były wielkim dokonaniem.

Twórcy postawili na nietuzinkową historię, rodem z psychologicznego horroru, upychając do jednego wora małą dziewczynkę, nadprzyrodzone moce i niezłomnego bohatera, który sam jeden miał za zadanie sprostać głównej linii fabularnej. Studio nie ukrywało zafascynowania filmami Johna Woo oraz ciepło przyjętym Matrixem, wprowadzając uniwersalne mechaniki akcji i spowolnienia czasu, rodem z detektywistycznego Max Payne. Szykowała się dynamiczna gra akcji z fabularnym miksem horroru psychologicznego. Gdy pod koniec 2005 roku wyszła pierwsza odsłona serii, zostałem porażony jej trudnym do zaakceptowania klimatem. I wsiąkłem …

First Encounter Assault Recon

Na przełomie sześciu lat, doczekaliśmy się aż trzech pełnoprawnych odsłon gry oraz dwóch oficjalnych dodatków, mocno poszerzających doznania fabularne jak wprowadzając do gry wymagające potyczki z przeciwnikami. F.E.A.R a dokładnie First Encounter Assault Recon opowiada historię agenta powołanej do walki ze zjawiskami paranormalnymi organizacji. Gracz ma za zadanie unieszkodliwić szalonego Paxtona Fettela i jego armię klonów, która zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Te miały nadzieję, że da się bez problemów kontrolować skupiska sztucznych ludzi za pomocą telepatii, ale nie przypuszczały, że umiejętność ta może zostać wykorzystana w złym celu … klasyczne myślenie amerykanów.

Fettel zostaje winnym przeprowadzenia zamachu stanu i ataku na siedzibę Armacham Technology Corporation (ATC) która odpowiedzialna była za produkcję klonów. Dopuszczając się straszliwego aktu kanibalizmu, pożera on napotkanych w siedzibie naukowców, przywłaszczając sobie ich wspomnienia. Tym samym dowiaduje się on, że w podziemiach tajemniczego kompleksu znajduje się zamknięte zło, nieokiełznana siła, która miała posłużyć ludzkości do nikczemnych knowań … Alma.

Mało kto spodziewałby się małej, na pierwszy rzut oka niewinnej dziewczynki, która krocząc po korytarzach kompleksu, pozostawia za sobą psychozę i okrutną śmierć. Podczas popychania fabuły do przodu, poznajemy okrutną i niewyobrażalnie smutną historię małej dziewczynki, która siłą została zakwalifikowana do tajemniczego programu “Pochodzenie”. Zakładał on, że osoby posiadające telepatyczne zdolności, mogłyby prowadzić armię klonów do walki, wydając rozkazy z bezpiecznego miejsca. W tym celu na dziewczynce przeprowadzano okrutne eksperymenty, uczono ją wojennego rzemiosła a jej dzieciństwo przepełniała groza i ból. Jak można się spodziewać, nic dobrego z tego nie wynikło.

Alma szybko staje się nieudanym projektem. Jej zdolności psioniczne w znacznym stopniu zaczynają oddziaływać na pozostałych naukowców, stając się powodem ich samobójstw, okaleczeń, a także trwałych uszkodzeń psychologicznych. Jej ojciec Harlan Wade – główny naukowiec, postanawia uśpić córkę, by ta nie narobiła większych szkód w jego programie. Dopuszcza się on straszliwej zbrodni na uśpionej córce, wprowadzając jej organizm w stan ciążowy. Cel takiego zabiegu był prosty – stworzyć podkomendnych, zdolnych do zarządzania armią klonów. Alma za pomocą nowych technologii, rodzi dwóch synów, którzy bardzo szybko zostają wcieleni do tajemniczego programu. Starszy z nich posiada wymagane predyspozycje psioniczne, lecz drugi nie wybija się na tym poletku, niczym szczególnym. W ten oto sposób wcielamy się w młodszego brata Paxtona Fettela, który nie znając jeszcze swojego pochodzenia, stara się zapobiec krwawej jatce ze strony swojego przyrodniego brata.

Alma – zwiastun psychozy

W trakcie kampanii fabularnej odkrywamy, że Fettel utrzymuje z matką stały kontakt telepatyczny. Ta stara się uwolnić z okowów własnego więzienia, nacierając w coraz większym stopniu na bohatera swoimi psychicznymi umiejętnościami. Często ingeruje swoimi działaniami na przedmioty, urzeczywistnia swoją młodszą postać a w niektórych przypadkach stara się nas dobitnie przestraszyć. I choć odbieramy takie formy komunikacji jako zło konieczne, to jest w tych działaniach krzta sensu. Alma bowiem nie jest nauczona kochać, nie rozumie świata, jego dobra … gdyż przez lata była uczona czystego zła.

Gdy docieramy do krypty, zabijamy swojego brata, który miał za zadanie uwolnić matkę z okowów psionicznego więzienia. To nie kończy głównych założeń fabularnych, gdyż poszczuty psionicznym poczuciem winy, ojciec Almy postanawia ją uwolnić, po czym ginie w okrutny sposób. Nasz bohater postanawia za wszelką cenę uciec, grzebiąc w zniszczonym kompleksie rodzonego brata i matkę. Niestety. Ta nie pozwala mu uciec.

Kończąc podstawową wersję gry, przystępujemy do dwóch krótkich, lecz wyjaśniających historię dodatków, w których poznajemy ciąg dalszy fabuły. Pierwszy z nich opowiada o ucieczce po katastrofie lotniczej śmigłowca, którym uciekaliśmy z tajemniczego kompleksu. Gracz za wszelką cenę stara się wydostać z terenu opanowanego przez armię klonów pod dowództwem … swego zmarłego brata, a konkretnie – jego psyche. Drugim z dodatków nie warto zawracać sobie głowy, gdyż opiera się na odnodze linii fabularnej, ukazując historię z perspektywy innej grupy najemników.

Projekt Pochodzenie

W drugiej części ciepło przyjętej serii o parapsychicznych umiejętnościach Almy, strachu i możliwościach spowolnienia czasu przez głównego bohatera, otrzymujemy nieco dziwny Spin-Off. Wcielamy się bowiem w Michaela Becketa, operatora Delta Force, który ma za zadanie odnaleźć Genevieve Aristide, kierowniczkę znanej korporacji Armacham, zamieszaną w niszczenie dokumentacji dotyczącej inżynierii genetycznej i klonowania. Rozgrywka jest na tyle ciekawa, gdyż dzieje się ledwo 30 minut przed wydarzeniami z końcówki poprzedniej części. Uczestniczymy więc ponownie w tych samych wydarzeniach, ale z jeszcze dalszej perspektywy. Zaczyna się robić dość niezręcznie, choć strach towarzyszy nam jeszcze mocniej.

Nasz bohater ląduje w szpitalu skąd postanawia uciec. Jednak po drodze spotyka naszą małą ulubienicę, która dojrzała i ukazuje się w bardziej “dorosłej” postaci. Postanawiamy więc wydostać się z miasta za wszelką cenę, rozwikłując zagadkę tajemniczej Almy. Druga odsłona F.E.A.R nie dostarcza już takiego ładunku strachu jak w poprzedniej części, ale wprowadza wiele nowości w tym ulepszoną otoczkę graficzną i nieco lżejszą mechanikę. To dobra pozycja dla maniaków strzelania i grania na słuchawkach. Nic poza tym.

Jeśli skopać, to z przytupem

Twórcy, widząc że druga odsłona ich “strasznej” gry nie spotkała się tak dużym zainteresowaniem jak pierwsza, postanowili stworzyć kolejną część, tym razem wyjaśniając co tak naprawdę stało się z głównym bohaterem. Ramy czasowe popchnięto o 9 miesięcy do przodu, gdzie mogliśmy ponownie wcielić się w rodzonego syna Almy … lub psyche jego zmarłego brata Paxtona Fettela. Słowem wyjaśnienia – wprowadzono tryb kooperacji, gdyż twórcy pomyśleli, że tak będzie fajniej. Na usta cisnęło mi się wtedy wiele przekleństw, a skończyło się na domorosłym FUCK!

Najnowsza odsłona była mocno postawiona na granie ze znajomym. Jeden wcielał się w Axtona, drugi w jego brata. Każdy z nich miał unikalne zdolności, wyposażenie i mógł przybrać inną drogę ku zakończeniu poziomu. W grze zdobywaliśmy punkty, które w ostatecznym rozrachunku wpływały na rodzaj zakończenia gry. Nie ukrywam, że wedle mojej oceny była to najgorsza z możliwych produkcji, wymuszając na graczu zabawę wieloosobową. Oczywiście można było ukończyć zabawę samodzielnie, ale i tak musieliśmy korzystać z umiejętności brata w kilku zadaniach pobocznych.

Wybaczam Ci, Almo!

Od premiery pierwszej części minęło prawie 15 lat, a ja wciąż czuję niedosyt. Nigdy nie byłem w stanie zrozumieć czemu studio nie poderwało się zakończenie historii fabularnej w ten sam sposób, jaki został ukazany w pierwszej odsłonie gry. Tak otrzymaliśmy przyjemną historię z hordami nadciągających klonów, ich eksterminację w iście hoolywodzkim stylu przy spowolnieniu czasu. Kolejne części nie były już tak ciekawe, druga odsłona jakoś się jeszcze wybroniła świeższą otoczką graficzną i kilkoma sprytnymi zabiegami psychologicznymi, ale trzecia i jej usilne elementy zręcznościowe? Ajwaj.

Tak to się powinno skończyć …

Z racji oczekiwania na magiczną w moim sercu datę 20.03.2020 i spalenia trawiącego nasz kraj Koronawirusa w demonicznym piekle, postanowiłem odświeżyć sobie całą tą “straszliwą” historię biednej Almy. Dzięki GOG uzyskałem dostęp do dwóch pełnoprawnych części gry oraz oficjalnych dodatków, a trzecią odsłonę zakupiłem w jakiejś dziwnej promocji na platformie Steam.

Jeżeli tak jak ja chcielibyście sobie powspominać lata świetności serii, zapraszam do zabawy. Ale uprzedzam – do trzeciej części mnie nie zapraszajcie. Już zapomniałem, że istnieje.

[AKTUALIZACJA] – 12.05.2020:
Blokuję możliwość komentarzy w tym wpisie gdyż codziennie zalewa mnie fala komentarzy o pannach lekkich obyczajów i innego gówna a’la spam.

22 odpowiedzi do “F.E.A.R – nietuzinkowa trylogia, z którą się nareszcie przeprosiłem”

 1. Long time reader, first time commenter — so, thought I’d drop a comment..
  — and at the same time ask for a favor.

  Your wordpress site is very simplistic – hope you don’t mind me asking what theme
  you’re using? (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my small businesses site –also built
  in wordpress like yours– but the theme slows (!) the site
  down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would
  appreciate any feedback)

  Keep up the good work– and take care of yourself during the
  coronavirus scare!

  ~Justin

 2. Very good info. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon). I’ve saved it for later!|

 3. I have read so many posts regarding the blogger lovers however this article is truly a good article, keep it up.|

 4. I every time used to read article in news papers but now as I am a user of web therefore from now I am using net for content, thanks to web.|

 5. I have read so many posts regarding the blogger lovers except this paragraph is truly a good paragraph, keep it up.|

 6. Thanks for sharing your thoughts on meta_keyword. Regards|

 7. On my friend’s blogs they have added me on their blog rolls, but mine always sits at the bottom of the list and does not list when I post like it does for others. Is this a setting that I need to change or is this a choice that they have made?.

 8. I抦 impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a weblog that抯 each educative and entertaining, and let me inform you, you’ve hit the nail on the head. Your idea is excellent; the difficulty is one thing that not enough people are talking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled across this in my search for one thing relating to this.

 9. You should take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will recommend this site!

 10. These are really enormous ideas in concerning blogging. You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.|

 11. Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back someday. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice day!|

 12. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 13. First off I would like to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Thanks!|

 14. I actually wanted to write a small note so as to thank you for those stunning steps you are placing on this site. My considerable internet investigation has at the end of the day been paid with awesome know-how to write about with my family. I would believe that we site visitors are very much lucky to dwell in a fantastic network with very many special individuals with great tips and hints. I feel very fortunate to have encountered your entire web pages and look forward to tons of more excellent minutes reading here. Thank you again for a lot of things.

Możliwość komentowania jest wyłączona.